W dniu 24 czerwca br. w placówkach oświatowych na terenie gminy odbyło się oficjalnie zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń nadeszły wakacje.
Koniec roku szkolnego staję się okazją do podsumowań i analiz. Zgodnie z tradycją uczniowie, którzy reprezentowali swoje szkoły w konkursach i olimpiadach przedmiotowych zostali zaproszeni do Urzędu Miejskiego, gdzie z rąk zastępcy Burmistrza - Pawła Małasa oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej - Grzegorza Ochmańskiego, odebrali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Od kilku lat powiat włocławski dotuje zbytki znajdujące się na jego obszarze. Na mocy umów podpisanych w dniu 16 czerwca br. przekazano środki na renowację kolejnych zabytków. Wśród przyznanych dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na obszarze powiatu jest Parafia Rzymsko-Katolickia pw. Przemienienia Pańskiego w Wieńcu. Pozyskane środki stanowić będą wsparcie dla konserwacji i restauracji dwóch neorenesansowych konfesjonałów z końca XIX w.
W podpisaniu umów brali udział członkowie Zarządu Powiatu: Kazmierz Kaca – starosta włocławski, Stanisław Budzyński – wicestarosta oraz członkowi: Tomasz Chymkowski Tomasz Jezierski oraz Piotr Stanny.
Już wkrótce rozpoczną się prace związane z rozbudową i przebudową drogi gminnej relacji Pikutkowo-Popowiczki. Roboty budowlane wykonane będą na odcinku 2,114 km oraz drodze wewnętrznej o długości 0,25 km. Oprócz prac drogowych, projekt przewiduje również konserwację rowu prawostronnego, wymianę 3 przepustów, wykonanie indywidualnych zjazdów dopasowanych do szerokości posesji i zjazdów na pola o szerokości 5m. Termin zakończenia zadania zaplanowano na połowę września br. Zgodnie z przeprowadzonym postępowaniem najkorzystniejszą ofertę na realizację zadania złożyła Firma Inżynieryjno – Drogowa DROGTOM Sp. z o.o. z Włocławka.
Dnia 21 czerwca br. w Urzędzie Miejskim odbyła się XIII Sesja VII Kadencji Rady Miejskiej, podczas której jednym z ważniejszych punktów była ocena wykonania budżetu za rok 2015 i udzielenie z tego tytułu Burmistrzowi Brześcia Kujawskiego – Wojciechowi Zawidzkiemu absolutorium.
Wykonanie budżetu za rok 2015 pozytywnie zaopiniowała Komisja Rewizyjna jak i Regionalna Izba Obrachunkowa we Włocławku.
Święto Żuru Kujawskiego to bez wątpienia największe kulinarne wydarzenie w naszym regionie. W tym roku, po raz szósty, spotkaliśmy się na stadionie przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, by kultywować kujawską tradycję kulinarną.
Najważniejszym punktem programu był konkurs kulinarny na najsmaczniejszy żur. Drużyny miały 2h na przygotowanie 5 litrów kujawskiego przysmaku.
Jak co roku, tak również i w tym Burmistrz Brześcia Kujawskiego podjął inicjatywę organizacji "Złotych godów" dla par, które przeżyły w związku małżeńskim 50 lat, a nawet więcej. 17 czerwca br o godz.16.30 przy dźwiękach weselnego marsza Mendelssohna dwadzieścia par z terenu naszej gminy rozpoczęło świętowanie swojego jubileuszu. Zgodość pożycia małżeńskiego, trud pracy i wrzeczeń doceniony został przez władze państwowe. Dekoracji medalami w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy doknał Burmistrz Wojciech Zawidzki.
W marcu br. odbyły się eliminacje i finał konkursu krajoznawczego „Znam gminę Brześć Kujawski”. Konkurs skierowany był do uczniów z terenu gminy. Nagrodą dla uczestników była wycieczka autokarowa. Trasa prowadziła od Lubrańca, gdzie zatrzymano się na dawnym kirkucie (cmentarzu żydowskim), kolejne etapy to Długie (miejsce urodzenia matki Fryderyka Chopina – Justyny z Krzyżanowskich) i Wietrzychowice (park kulturowy ze słynnymi prahistorycznymi grobowcami). W Chodczu uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili tamtejszy cmentarz, po czym udali się na obiad i lody.
6 czerwca br. Stadion Miejski w Brześciu Kujawskim zamienił się w starożytną Olimpię. Wszystko za sprawą I Międzyszkolnych Igrzysk Olimpijskich, podczas których uczniowie brzeskich szkół i przedszkoli stanęli do rywalizacji w olimpijskich dyscyplinach sportowych.
Starożytnymi olimpijczykami stali się uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim oraz Przedszkoli i Szkół Podstawowych z Wieńca i Brzezia.