Trwa siódma edycja ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal 2016” organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Marszałków Województw. Konkurs daje niepowtarzalną szansę na promocje gminy, jako najlepszego miejsca lokalizacji dla inwestycji produkcyjnych, wyjątkowe możliwości pozyskania inwestorów zagranicznych, a także szansę na pozyskanie informacji dotyczącej preferencji inwestorów. Działania promocyjne gminy są elementem niezbędnym w tworzeniu silnej pozycji konkurencyjnej, dlatego w tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć terenów znajdujących się w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. W konkursie wzięły udział 142 gminy, które nadesłały 179 ofert. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 81 działek, wytypowanych przez Centra Obsługi Inwestora - Partnerów PAIiIZ, wśród nich siedem terenów produkcyjnych z regionu kujawsko-pomorskiego.
W dniu 31 maja br rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dla obiektu wielofunkcyjnego : kultura, historia, bezpieczeństwo publiczne”.
Zgodnie z założeniami w obiekcie zlokalizowane zostaną:
- sala widowiskowa i budynek Centrum Kultury
- budynek z przeznaczeniem na wystawę muzealną funkcjonalnie połączony z budynkiem Centrum Kultury
- budynek z przeznaczeniem na Straż Pożarną.
Turnieje bokserskie zajmują stałe miejsce w kalendarzu cyklicznych imprez sportowych, odbywających się na terenie gminy Brześć Kujawski. Pięściarskie zmagania są nie tylko sportową „ucztą” dla miłośników tej dyscypliny, przyczyniają się do promocji sportu, jak i miasta. W latach kiedy organizowany był turniej, Gród Łokietka odwiedzali sportowcy z różnych klubów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. W tym roku amatorzy walk pięściarskich spotkali się po raz siedemnasty. W dniu 4 czerwca 2016 na Skwerze Miejskim odbył się XVII Turniej Miast Królewskich w Boksie. Przy dopingu zgromadzonej publiczności stoczono 15 walk.
W dniu 3 czerwca br. w Sali Kolumnowej w budynku Sejmu RP odbyły się główne uroczystości związane z setną rocznicą powstania Związku Floriańskiego. Towarzystwo Św. Floriana, przemianowane następnie na Związek Floriański powołał do istnienia pierwszy ogólnokrajowy zjazd delegatów straży pożarnych, który odbył się w 1916 roku Warszawie. Zakładało go ponad 700 jednostek. W 1921 roku przekształcił się w Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
W dniach 4 i 5 czerwca 2016 r w Ciechocińskiej Muszli Koncertowej odbyły się Jubileuszowe 45. Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Podczas dwudniowych prezentacji wystąpiły zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, zespoły obrzędowe, gawędziarze, śpiewacy. Nie mogło zabraknąć i naszych zespołów. „Dzieci Kujaw”, jak i „Spod Strzechy” zaprezentowały się w sobotę 4 czerwca w pierwszym dniu festiwalu.
Wszystkie trzy grupy dzieciaków stworzyły piękny obrazek zabaw i suit tanecznych. Panie ze "Spod Strzechy” zaprezentowały oryginalny kujawski repertuar. Zespołom towarzyszyła kapela ludowa (akordeon, skrzypce, klarnet i bęben) Występy brzeskich zespołów zostały wysoko oceniony prze profesjonalne jury przyznając I miejsce Dzieciom Kujaw w kategorii dziecięce zespoły folklorystyczne oraz II miejsce zespołowi "Spod Strzechy" w kategorii zespoły śpiewacze.
Gratulujemy!
W dniu 2 czerwca br. w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród za udział w konkursie organizowanym pod patronatem Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. ”Pokażę jak walczyć z używkami”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół z terenu gminy, których zadaniem było przygotowanie prezentacji multimedialnej na w/w temat.
W podsumowaniu konkursu udział wzięli uczestnicy wraz z opiekunami, burmistrz – Wojciech Zawidzki, przewodniczący Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Ryszard Szeleziński, członkowie Komisji, przedstawiciele Policji, Brzeskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście. Spotkanie uświetnił występ Teatru Profilaktycznego działającego w Gimnazjum Nr 1, który zaprezentował przedstawienie pt „Uwięzieni w sieci”.
Ponad 63 miliony złotych dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 otrzyma 131 gmin i powiatów. Środki zostaną przeznaczone na budowę lub modernizację 195 kilometrów dróg lokalnych w regionie. Zrealizowanych zostanie 137 inwestycji. Uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie inwestycji odbyło się 25 maja br. w Toruniu.
Wsparcie przyznane z ramach działań PROW „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” otrzymała między innymi gmina Brześć Kujawski na realizację zadania „Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej relacji Pikutkowo - Popowiczki”.
W maju br. na skwerze miejskim stanęły kaskady kwiatowe. Siedmiostopniowe konstrukcje w całości obsadzone zostały kwiatami. W donicach na skwerze, jak i tych, które wiszą na latarniach na Pl. Wł. Łokietka, jak i tych na Reymonta posadzonych zostało blisko 300 pelargonii. Ponadto kolorowe krzewy są sadzone wzdłuż ul. Kolejowej.