radiowa jedynka 43Studio plenerowe, audycja na żywo z udziałem publiczności, animacje i warsztaty radiowe. Możliwość spotkania z prowadzącymi, zapowiedzi piosenki na antenie i aktywnego uczestnictwa w audycji. 21 września w ramach kultowej audycji „Jedyne takie miejsce” dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Polski – Brześć Kujawski.

Co tydzień dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzają miejsca jeszcze nie odkryte lub zapomniane. Audycja podróżnicza „Jedyne takie miejsce” (godz. 9:00-12:00) ukazuje piękno Polski, a prowadzący za każdym razem udowadniają, jak inspirujący i fascynujący jest nasz kraj, jak bogatą mamy historię i jak wiele można „zobaczyć” słuchając radia. W programie nie brakuje wędrówek szlakami turystycznymi, rozmów z ludźmi, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsc, w których żyją. Tym razem dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzili Brześć Kujawski. Kiedyś miasto królewskie i ważny gród obronny, dawna siedziba książąt kujawskich i miasto rządowe Królestwa Kongresowego. Wielbiciele malarstwa Jana Matejki kojarzą je z obrazem „Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim”, znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie.


A czym dziś żyją mieszkańcy Brześcia? W sobotniej audycji Marta Januszewska i Roman Czejarek wraz z historykiem Małgorzatą Drożdrzewską porozmawiali o zabytkach miasta. Z kolei o bieżących wydarzeniach kulturalnych i sportowych opowiadała Agata Kubajka, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury i Justyna Gruszecka z Gminnego Klubu Sportowego „Łokietek”. Ponadto ks. prałat Ireneusz Juszczyński przybliżył historię wybudowanego w 1332 roku kościoła pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Janusz Borkowski natomiast zaprosił do odwiedzenia Kujawskiego Muzeum Oręża, Nauki i Techniki. W plenerowym studiu radiowej Jedynki pojawili się także włodarze miasta, członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Brestivia” oraz folklorystycznych zespołów „Dzieci Kujaw” i „Spod Strzechy”. Dla miłośników kulinariów – smaki lokalnej kuchni zaprezentowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Szpilki na roli”. Prowadzący zachęcili także do wycieczki do pobliskiego uzdrowiska Wieniec-Zdrój. Słuchacze radiowej Jedynki nie tylko mogli zobaczyć, jak wygląda radio od kuchni. Specjalnie dla nich tuż po sobotniej audycji, dziennikarze zachęcili do wspólnej zabawy poprzez liczne animacje. I tak na przykład mieszkańcy Brześcia mogli wcielić się w rolę… reportera radiowego! Dziennikarze zaprezentowali proces nagrywania, rejestracji dźwięku i montażu cyfrowego na sprzęcie, z którego jako radiowcy korzystają każdego dnia. Nagrane przez siebie na dyktafon, a później zmontowane w specjalnym programie komputerowym pozdrowienia można było otrzymać w formie pliku mp3. Aleksandra Żelazo, prowadząca „Gimnastykę poranną”, zaprosiła do wspólnych ćwiczeń. Wszyscy chętni spróbowali swoich sił m.in. biorąc aktywny udział w jednej z konkurencji z popularnymi rzutkami. Wyzwaniem i wielką niewiadomą z pewnością było koło fortuny. Ponadto w radiowej fotobudce można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z przedpołudnia spędzonego z radiową Jedynką.