ulga termomodernizacyjna PIT odliczenieZa 2019 rok podatnicy mają pierwszy raz możliwość skorzystania z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł wydatków poniesionych przez podatnika na wszystkie realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne we wszystkich posiadanych lub współposiadanych przez niego budynkach kwalifikujących się do ulgi.

Z ulgi może skorzystać, podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynków mieszkalnych jednorodzinnych do których zgodnie z prawem budowlanym zaliczają się m.in. domy jednorodzinne, bliźniaki czy budynki w zabudowie szeregowej. Co ważne przepisy dopuszczają, żeby w takim budynku były wydzielone nie więcej niż dwa odrębne lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny oraz lokal użytkowy, którego powierzchnia nie przekracza 30 proc. całej powierzchni budynku.
Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zgodnie z przepisami można zaliczyć m.in.:
• ulepszenie dzięki któremu ograniczone zapotrzebowanie na energię potrzebne na ogrzewanie budynku;
• ulepszenie w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych;
• wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych.


Odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.