W marcu br. odbyły się eliminacje i finał konkursu krajoznawczego „Znam gminę Brześć Kujawski”. Konkurs skierowany był do uczniów z terenu gminy. Nagrodą dla uczestników była wycieczka autokarowa. Trasa prowadziła od Lubrańca, gdzie zatrzymano się na dawnym kirkucie (cmentarzu żydowskim), kolejne etapy to Długie (miejsce urodzenia matki Fryderyka Chopina – Justyny z Krzyżanowskich) i Wietrzychowice (park kulturowy ze słynnymi prahistorycznymi grobowcami). W Chodczu uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili tamtejszy cmentarz, po czym udali się na obiad i lody.
6 czerwca br. Stadion Miejski w Brześciu Kujawskim zamienił się w starożytną Olimpię. Wszystko za sprawą I Międzyszkolnych Igrzysk Olimpijskich, podczas których uczniowie brzeskich szkół i przedszkoli stanęli do rywalizacji w olimpijskich dyscyplinach sportowych.
Starożytnymi olimpijczykami stali się uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Brześciu Kujawskim oraz Przedszkoli i Szkół Podstawowych z Wieńca i Brzezia.
Trwa siódma edycja ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal 2016” organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Marszałków Województw. Konkurs daje niepowtarzalną szansę na promocje gminy, jako najlepszego miejsca lokalizacji dla inwestycji produkcyjnych, wyjątkowe możliwości pozyskania inwestorów zagranicznych, a także szansę na pozyskanie informacji dotyczącej preferencji inwestorów. Działania promocyjne gminy są elementem niezbędnym w tworzeniu silnej pozycji konkurencyjnej, dlatego w tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć terenów znajdujących się w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. W konkursie wzięły udział 142 gminy, które nadesłały 179 ofert. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 81 działek, wytypowanych przez Centra Obsługi Inwestora - Partnerów PAIiIZ, wśród nich siedem terenów produkcyjnych z regionu kujawsko-pomorskiego.
W dniu 31 maja br rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dla obiektu wielofunkcyjnego : kultura, historia, bezpieczeństwo publiczne”.
Zgodnie z założeniami w obiekcie zlokalizowane zostaną:
- sala widowiskowa i budynek Centrum Kultury
- budynek z przeznaczeniem na wystawę muzealną funkcjonalnie połączony z budynkiem Centrum Kultury
- budynek z przeznaczeniem na Straż Pożarną.
Turnieje bokserskie zajmują stałe miejsce w kalendarzu cyklicznych imprez sportowych, odbywających się na terenie gminy Brześć Kujawski. Pięściarskie zmagania są nie tylko sportową „ucztą” dla miłośników tej dyscypliny, przyczyniają się do promocji sportu, jak i miasta. W latach kiedy organizowany był turniej, Gród Łokietka odwiedzali sportowcy z różnych klubów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. W tym roku amatorzy walk pięściarskich spotkali się po raz siedemnasty. W dniu 4 czerwca 2016 na Skwerze Miejskim odbył się XVII Turniej Miast Królewskich w Boksie. Przy dopingu zgromadzonej publiczności stoczono 15 walk.
W dniu 3 czerwca br. w Sali Kolumnowej w budynku Sejmu RP odbyły się główne uroczystości związane z setną rocznicą powstania Związku Floriańskiego. Towarzystwo Św. Floriana, przemianowane następnie na Związek Floriański powołał do istnienia pierwszy ogólnokrajowy zjazd delegatów straży pożarnych, który odbył się w 1916 roku Warszawie. Zakładało go ponad 700 jednostek. W 1921 roku przekształcił się w Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.